Tip na šumavský vandr: Modrava – Březník
Na Šumavě se nachází dvě lokality s názvem Březník. Na ten známější, který se nachází nedaleko Modravy, a jeho cesty k němu se podíváme ve fotogalerii.
Výchozím místem je právě Modrava, jedno z nejoblíbenějších sídel Šumavy, celkem má okruh zhruba patnáct kilometrů a jedná se o nenáročnou trasu s žádnými zvlášť náročnými stoupáními, snad jen poslední část k březnické hájence a nad ní je s větším převýšením.
Celou cestu k vrcholu nás bude doprovázet Modravský potok. Jdeme proti jeho proudu, převýšení je opavdu pozvolné. Po pěti kilometrech nás čeká známé rozcestí Na Ztraceném, odkud je na Březník už jen dva kilometry.
Březník se nachází v nadmořské výšce 1157 m a právě sem umístil Karel Klostermann děj svého románu Ze světa lesních samot. Nyní stojí na Březníku jediná stavba, a to zrekonstruovaná hájenka, kde se nachází sezónní informační středisko NP Šumava, býval zde i bufet a po rekonstrukci i restaurace, ale ze známých důvodů byl provoz hospody zakázán. Co přitahuje návštěvníky na Březník, tak to je především neopakovatelný pohled z něj na špičatý Luzný. Lyžaře zase láká trasa z Modravy na Březník z důvodu teplotních a srážkových, první a poslední svezení na úzkých prkénkách bývá tradičně podél Modravského potoka.
Když dojdete na Březník, nemusíte se vracet po stejné trase zpátky, ale můžete pokračovat za hájenkou dále. Pozor, cesta je ovšem povolena jen pěším turistům. Jedná se o tzv. Starobřeznicko cestu, která vede přes Cikánskou slať a kolem Modravské hory. Po trase se vám naskytnou krásné výhledy kromě Luzného také na Malou a Velkou Mokrůvku, Špičník, Malý a Velký Roklan či třeba Velký Javor. Těsně před návratem do výchozího místa se pře vámi otevře Modrava s dominatní Klostermannou chatou a též nepřehlédnutelným sídlem Zdeňka Bakaly.
To už jsme v cíli, takže nezbývá než výlet zakončit v nějaké dobré hospůdce nebo v místním minipovaru.