Tip na šumavský vandr: Velký a Malý Javor a jejich jezera
V tomto výletu zavítáme na německou stranu, konkrétně na nejvyšší vrchol Šumavy Grosser Arber (Velký Javor, 1456 m n.m.)
Abychom se stihli podívat nejenom na Velký Javor, ale i na jeho o něco menšího bratříčka a také na Malé javorské jezero, je dobré využít kabinovou lanovku. Ta je součástí oblíbeného skiareálu, jehož sjezdovky se vinou z vrcholu Velkého Javoru. Lanovka, která vede nad zdejší nejprudší sjezdovkou, však jezdí i v letní sezoně a doveze nás až těsně pod vrchol.
Po malém stoupání od horní stanice nás čeká plochý vrchol se čtyřmi skalnatými uskupeními. Výhled je pochopitelně parádní na všechny světové strany. Vidět jsou i dnešní výletní cíle.
Z Velkého Javoru budeme pokračovat sedlem směrem k Malému Javoru. V první části máme na výběr kratší stezku nebo nepatrně delší šotolinovou cestu. Po 3 km jsme klesli do 1300 m n.m. k chatě pod Malým Javorem Chamer Hütte.
Odtud nás čeká prudký výšlap na čtvrtý nejvyšší šumavský kopec. Rozhledy z Malého Javoru jsou stejně jako z Velkého Javoru, tedy nádherné.
Po návratu zpět k horské chatě sestupujeme zhruba 4 km k Malému javorskému jezeru. To je jedno z osmi ledovcových jezer, které se na Šumavě nachází. Celou šestihektarovou vodní plochu s několika romantickými ostrůvky lze pohodlně obejít, je možno se i občerstvit ve zdejší Seehütte.
Od jezera máme na výběr přímější, zato náročnější trasu směrem k parkovišti pod lanovkou, nebo pohodlnější cestu přes Moohütte a Brennes.
Tím končí pěší část dnešního výletu a abychom měli poznávání javorských vrcholů a jezer Javoru zkompletovanou, čeká nás ještě návštěva Velkého Javorského jezera, které se nachází zhruba 5 km od parkoviště pod Velkým Javorem směrem do vnitrozemí k Zwiselu.
U Velkého javorského jezera můžeme parkovat v jeho těsné blízkosti. Stejně jako u Malého, můžou si návštěvníci celé jezero obejít.