Tip na šumavský vandr: Velký a Malý Falkenstein
Opět se podíváme na německou stranu Šumavy, cílem bude Grosser Falkenstein, vrchol s nadmořskou výškou 1315 metrů.
Na vrchol s českým názvem Sokolí kámen se lze dostat různými cestami, nejschůdnější cesty začínají pár kilometrů za hraničním přechodem v Železné Rudě ve vesnici Zwieselnwaldhaus. Přesto je potřeba překonat více než 600 výškových metrů, abychom zdolali jednu ze šumavských třináctistovek. Naše trasa má cestou vzhůru zhruba šest kilometrů, cesta zpět je o něco kratší. Z toho vyplývá, že trasa nebude v žádném případě rovinatá. 🙂
Z parkoviště se vydáváme po značce zeleného trojúhelníku a dostáváme se do smíšeného pralesa Mittelsteinhütte (foto 1,2).
Po více než třech kilometrech stoupání přicházíme na Ruckowitzschachten (foto 3). Schachten jsou horské louky neboli lada, které vznikly vykácením lesa a následným spálením stromů, aby místní měli kde pást dobytek.
Opouštíme toto kouzelné místo s krásnými výhledy na Velký Javor či Špičák a kráčíme zdolat posledních 150 výškových metrů vstříc Velkému Falkensteinu. Ještě než se něj dostaneme, ocitáme se na Ruckowitzbergu s vyhlídkou Windwurf, odkud se opět můžeme kochat krásnými výhledy (foto 4,5,6), tentokráte můžeme navíc vidět také např. Poledník či Roklany.
Pod samotným vrcholem Velkého Falkensteinu se nachází, jak bývá v Německu zvykem, horská hospůdka a kaple (foto 7). A na vrcholu železný kříž, který je ozdoben skleněným jádrem jako pocta místním sklářům (foto 8). Zdejší výhledy směřují na německou stranu (foto 9,10,11), a to především směrem k Zwieselu.
Po nezbytné odměně v horské chatě následuje poměrně strmý sestup, tentokrát nás bude do výchzího místa doprovázet značka tisové větvičky. Opět nás místy čekají hezké výhledy na nejvyšší šumavskou horu Velký Javor či na Ostrý (foto 12) a také zastávka na Malém Falkensteinu. I z něho se dočkáte krásných pohledů do německého vnitrozemí.
Přeji krásný šumavský výlet!