Tip na šumavský vandr: Rychtou Stodůlky

Tip na šumavský vandr: Rychtou Stodůlky

Během  výletu se podíváme kolem Stodůlek, dříve druhé největší obci v Čechách hned po Praze, jedné z osmi šumavských královákých rychet.

Putování začínáme na Rovině, vyhlášeném zájezdním hostinci již z dob Marie Terezie, 3,5 kilometru od Hartmanic na silnici k Železné Rudě.

Hned po pár stovkách metrů se můžeme kochat nádhernými a dalekými výhledy severovýchodním směrem (1,2). Jen co se jich nabažíme, zahneme do lesa, abychom došli k Březníku. (Stojnojmenné místo se nachází také nedaleko Modravy – více o něm zde: http://www.josefrychtar.cz/2017/11/05/tip-na-sumavsky-vylet-breznik/) Těsně pod vrcholem se nachází kaplička (3) věnována zdejšímu poustevníkovi, mnichu Vintíři. Na vrcholu Březníku se nachází Vintířova skála s částečným výhledem (4).

Od Vintířovy skály ve směru cesty směrem ke Stodůlkám a Prášilům míjíme velice zchátralý objekt (5). Zde stála osada Pustina a v bývalé hájovně, nyní ruině, žil Doktor na koni. Tak se říkalu dr. Zdeňku Kostrouchovi, poválečnému doktorovi, který využíval čtyřnohé zvíře k dopravě za pacienty.

Pokračujeme jižním směrem (6) a dostáváme se do míst zaniklé obce Stodůlky. Na konci 19. století zde žilo přes pět stovek obyvatel, ale jako mnoho jiných šumavských vesnic je po 2. světové válce postihl zánik.

Dále klesáme do krásného údolí říčky Křemelné (7,8), po přejití mostu naopak stoupáme do Prášil, jedné z nejvyhledávanějších šumavských obcí.

Zde bychom kromě občerstvení (jediné místo na trase, kde je možno doplnit energii) neměli minout malou botanickou zahradu (9,10) a výběh s bizony (11,12).

Další kroky povedou severním směrem k výchozímu bodu. Čeká nás další zaniká osada Formberg a jeste jednou budeme v místě soutoku s Prášilským potokem překračovat Křemelnou.